Investiranje u Primorsko-goransku županiju

Primorsko-goranska županija
 

Vaša strateška poveznica

English English

Poštovani poslovni partneri, poduzetnici i investitori,Prof.dr.sc. Vidoje Vujić

zadovoljstvo mi je predstaviti vam drugo izdanje „Kataloga za investitore Primorsko-goranske županije“ dopunjeno novim projektima iz različitih sektora od strateškog interesa za sveukupni razvoj Hrvatske i Primorsko – goranske županije.

Kao regija, smještena na raskrižju srednjoeuropskih i jadransko-mediteranskih putova, tradicionalno smo zanimljivi brojnim poduzetnicima. Naša su prednost ne samo geografski položaj, prirodna bogatstva i raznolikost, već i spremnost na prihvaćanje novih izazova.

O tome svjedoči ovdašnja višestoljetna tradicija u industrijskoj proizvodnji i brodogradnji, proizvodnji naftnih derivata, petrokemijskih i ostalih proizvoda, drvoprerađivačka industrija, razvijen uslužni sektor, primijenjene nove tehnologije, razvijeno društvo znanja.

Kao punopravnoj članici Europske unije, Hrvatskoj se otvaraju brojne mogućnosti bržeg razvoja temeljenom na jedinstvenom Europskom tržištu roba, kapitala i rada.

Vjerujem da će vam Katalog pomoći da pronađete svoje poslovne i poduzetničke interese te da će Primorsko – goranska županija opravdati certifikat Croatian Investor Friendly Region.

Radujemo se vašem dolasku i interesu za ulaganja na području naše županije. Bit će to prilika za upoznavanje s prirodnim bogatstvima i raznolikostima koji ovaj kraj čine i jednim od najpoželjnijih turističkih destinacija.

Vjerujem da ćemo vaše želje, interese i projektne ideje zajedno pretvoriti u stvarnost.

Zlatko Komadina, dipl.ing.
župan


Vojko ObersnelRijeka se u ovom Katalogu investicija predstavlja kao grad koji obiluje resursima i inicijativama za daljnji gospodarski razvoj. Kao najveća hrvatska i jedna od najznačajnijih europskih i sredozemnih luka, Rijeka nudi mnoge mogućnosti za ulaganja; od kvalitetnih energetskih projekata i infrastrukture do turističkih kapaciteta i stanogradnje u javnom i privatnom sektoru. S druge strane, kao jedna od najkvalitetnijih gradskih uprava u Hrvatskoj spremni smo investitorima ponuditi suradnju i pomoć u realizaciji tih projekata u svim onim aktivnostima u kojima, kao lokalna samouprava, imamo nadležnosti i možemo na njih izravno utjecati. Drugim riječima, kao grad jasno prepoznajemo naše prednosti, znamo koji su nam prioriteti razvoja i smatramo da je u godinama recesije upravo ovakav pristup najbolja antirecesijska politika.

Naše su prednosti prije svega izniman geografski i prometni položaj iz kojeg proizlaze i mnogi logistički i prometni projekti koje Vam predstavljamo, poput primjerice novog intermodalnoga terminala ili daljnjeg razvoja riječke luke s novim waterfrontom. Rijeka je i središte jedne od najvećih hrvatskih turističkih regija te snažno razvija urbani turizam temeljen na razvoju manifestacija i kulturne ponude grada.

Takvim smo pristupom već uspjeli pokrenuti investicijski ciklus u proteklim godinama. Tako smo među prvim hrvatskim gradovima izdali gradske obveznice za izgradnju novih sportskih objekata ili primjerice koristili inovativne financijske modele za infrastrukturne objekte. Među našim partnerima sa zadovoljstvom ističem i neke od najznačajnijih financijskih institucija poput Svjetske banke i EBRD–a. Njihovo je partnerstvo svakako za sve zainteresirane ulagače, vjerujem, najbolji pokazatelj progresivnosti Rijeke koja, s Primorsko-goranskom županijom, kroz ovaj Katalog nudi velik broj kvalitetno pripremljenih projekata u kojima ćete, vjerujem, prepoznati i vlastite mogućnosti za investiranje.

Vojko Obersnel
gradonačelnik


PROMETNA INFRASTRUKTURA
Primorje-Gorski Kotar County

 

Luka Rijeka
Pruga visoke učinkovitosti Botovo-Rijeka
Autocesta A7 Križišće - Žuta Lokva
Riječka obilaznica
Kompleks Zapadna Žabica
Zračna luka Rijeka
Zračna luka Mali Lošinj
Zračna luka Rab
Zračna luka Grobnik
Luka Opatija
Luka Kraljevica
Luka Bakarac
Lučica Carevo
Javna garaža Brajda
Krčki lukobran

TURIZAM I REKREACIJA
Mreža turističkih zona
Regionalni sportsko-rekreacijski i turistički centar Platak
Delta – riječki waterfront
Turistički kompleks Preluk
Automotodrom Grobnik
Međunarodni streljački centar Grobnik
Višenamjenski objekt za sport, hotel i marinu Kantrida
Hotel Sport Delnice
Hrvatska kuća vina u dvorcu “Nova Kraljevica - Frankopan”
Ljetna pozornica Opatija
Kupalište Slatina
Kupalište Angiolina - Lido
Turističko naselje Lokve
Autokamp Lokve
Turistički i sportsko-rekreacijski centar “Jezero Vode”
Ugostiteljsko turistička zona Kanajt
Ugostiteljsko turistička zona Mala Krasa - Konobe
Ugostiteljsko turistička zona Škrila
Sportsko rekreacijska zona Punta de bij
Sportsko rekreacijska zona Lovački dom
Sportska dvorana u Puntu
Sportsko rekreacijski centar Grada Bakra
Turističko naselje Sunger
Sportski centar “Josip Pepi Uravić”
Kompleks “Porto Re” Kraljevica
Centar za vodene sportove Kastav
Uređenje uvale Dražica
Trgovački centar "Vrata Jadrana"
Turistička zona Torkul
Mreža skijališta
Skijaški centar “Bijela kosa” Vrbovsko
Sportski centar Petehovac
Luke nautičkog turizma
Marina Pećine
Yacht centar Kraljevica
Marina Crikvenica
Marina Bakar
Eko marina Velopin
Mreža žičara
Žičara na Učki
Mreža golf igrališta
Golf igralište Dubina
Mreža marikulture
ZDRAVSTVENI TURIZAM
Mreža centara zdravstvenog turizma
Lječilišni centar Veli Lošinj
Lječilišni centar Skrad
Thalassotherapia Rab
Thalassotherapia Crikvenica
Zdravstveni centar Meline
GOSPODARSKE ZONE
Mreža poslovnih zona
Intermodalni logistički centar Miklavija
Industrijska zona Bakar
Poslovna zona Sljeme K1/1
Step2 – znanstveno tehnologijski park
Poslovna zona Punat
Poduzetnička zona "Barci"
Poslovna zona K1 Vrbovsko
POSLOVNI KOMPLEKSI
Poslovni centar Tržnica
Ex-tvornica “Torpedo”
ENERGETIKA
Potencijali razvoja energetskog sektora
LNG terminal na Otoku Krku
Energana u kampusu
Solarne elektrane
Vjetro elektrane
Vjetroelektrana "Ruševo Krmpotsko"
DRUŠTVENA INFRASTRUKTURA

Dom za starije i nemoćne osobe - gerontološki centar Volosko
Dom za starije i nemoćne Kostrena
Dom za starije i nemoćne osobe Klana
Dom za starije i nemoćne osobe Rab


Stoljetna tradicija, prirodna raznolikost, intrigantno povijesno nasljeđe, brzi pristup srednjoj i istočnoj Europi i ostalim zemljama EU, dobro izgrađena infrastruktura, obučena radna snaga, stabilno ekonomsko okruženje i dobra mreža malih i srednjih dobavljača te brojne druge prednosti garancija su za dobro i profitabilno ulaganje u Primorsko Goransku županiju.
Predviđa se da će Republika Hrvatska postati 28. članica EU 1. srpnja 2013. godine. Jednako tako, kao članica CEFTA-e, ima neograničen bescarinski pristup tržištu EU za gotovo sve proizvode.

Izvrsna prometna mreža na glavnim paneuropskim koridora (X i Vb)

Cestovni prijevoz

  • Rijeka - Zagreb - istočna / središnja Europa,
  • Rijeka - Trst - zapadna / sjeverna Europa,
  • Rijeka – Ljubljana - sjeverna Europa,
  • cestovna udaljenost od europskih centara nalazi se oko 500 km.

Željeznički sustav

  • za sve europske destinacije,
  • unutar 24 sata željeznicom teret iz riječke luke može stići do Budimpešte, München itd.

Pomorski prijevoz

  • Rijeka - najveća hrvatska luka dubine mora 18 m,
  • do 7 dana kraći put iz Dalekog istoka u usporedbi sa sjevernoeuropskim lukama.

Zračni promet

  • blizina pet zračnih luka: Rijeka - Krk, Zagreb, Pula (Hrvatska); Trst (Italija), Ljubljana (Slovenija).

Geografija

Primorsko-goranska županija smještena je na zapadnom dijelu Hrvatske i ima ukupnu površinu od 3.588 km² što čini 6,3 % ukupnog hrvatskoj teritorija. Dužina morske obale je 1065 km i ima 55 otoka. Vrlo povoljan geostrateški položaj i prirodna različitost, otoci, priobalje i planinsko područje, čini ovu županiju jedinstvenom.
Značajnu nacionalnu i međunarodnu ulogu u Europi ova Županija ima u podunavskom i jadranskom području po­ve­zujući se na srednju i istočnu Europu.
Luka Rijeka je najveća i najznačajnija hrvatska luka.
Izvrstan geostrateški položaj ističe kao osobito značajnu točku između Dalekog istoka i Europe jer čini pomorski put najkraćom rutom, uspoređujući se sa sjevernoeuropskim lukama čak do 7 dana, ovisno od polazne luke.
Luka Rijeka je najveća morska luka u Hrvatskoj i ulazna vrata Europe iz i za Daleki Istok.
U administrativnom smislu Županija ima 36 jedinica lo­kalnih samouprava od kojih 14 gradova i 22 općine.
Rijeka je sjedište Primorsko-goranske županije i treći po veličini hrvatski grad. Pokriva površinu od 44 km² te ima približno 145.000 stanovnika. Ima najveću stopu na­seljenosti u Hrvatskoj s 3.274 stanovnika po km². Rijeka je društveno-gospodarski prometni, kulturni, sveučilišni i politički centar u regiji.

Demografija

Županija ima 296.123 stanovnika s udjelom od 6,9% u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske od čega su 51% žene, 49% muškarci. Najveći broj stanovnika živi u urbanim sredinama (Rijeka, Opatija, Mali Lošinj, Crikvenica, Krk, Delnice, Rab itd.).

Ekonomija

Društveni bruto proizvod per capita iznosi 12.305 EUR te Primorsko-goranska županija spada u najrazvijenije županije u Republici Hrvatskoj. Stopa nezaposlenosti u 2011. godini iznosila je 14,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća iznosi 7.000,00 HRK (946 EUR).

Obrazovanje

Sveučilište u Rijeci ima 10 fakulteta i tri odjela s preko 19.000 studenata, a jedan dio studenata pohađa susjedna sveučilišta (Zagreb, Trst, Padova, Ljubljana itd.).
U Rijeci postoji Veleučilište te poslijediplomski i doktorski studiji.
Ima mnogo osnovnih škola, od kojih su četiri talijanske, srednje stručne škole, gimnazije, glazbene škole te škola za dizajn i talijanska srednja škola.

Radna snaga

Radna populacija čini 66% sveukupne populacije i vrlo je visoko kvalificirana. Oko 70% radne snage je sa srednjom, višom i visokom stručnom spremom, dok 19% ima stručne kvalifikacije. Žene čine 48% radne populacije.

Kvaliteta života

U Primorsko-goranskoj županiji može se vrlo ugodno živjeti i raditi kako u urbanim tako u i u ruralnim sredinama. Postoje kazališta, galerije, muzeji, državni arhivi, knjiž­ni­ce, kina, ponuda stambenih prostora i obiteljskih kuća, dobra zdravstvena njega: bolnice, klinike, hitna pomoć, privatne poliklinike, domovi za starije osobe, rehabilitacijski centri, sport i rekreacija: sportske dvorane i igrališta, ronilački centri, pješačke i biciklističke staze, planinarenje, bazeni, wellness centri, trgovački centri, restorani, hoteli, kampovi, itd.

Istraživanje i razvoj

Tvrtke za istraživanje i razvoj nalaze se nalaze se u brodogradnji, petrokemijskoj i farmaceutskoj industriji te ICT-u. U Rijeci postoji Tehnološko-inovacijski pri Sveučilištu u Rijeci te Tehnološko-inovacijski Centar Rijeka, razvojne agencije, poduzetnički inkubatori i poduzetnički centri. Vrlo su snažno prisutni inovatori.

Ključni sektori

Županijska sektorska struktura je sljedeća:

  • trgovina s udjelom od 43%,
  • industrija s udjelom od 31%,
  • građevinarstvo s udjelom od 8%,
  • promet, veze i skladištenje s udjelom od 9%,
  • hoteli i ugostiteljstvo s udjelom od 5%,
  • tehničke,znanstvene i administrativne usluge s udjelom od 4%.

Poticajne mjere za ulaganja

Nacionalne poticajne mjere za ulaganja prema Zakonu o poticanju ulaganja i unapređenju investicijskog okruženja (NN 111/12):

VRSTA POREZA
STOPA %
Porez na dobit (porezna osnovica može se smanjiti za reinvestiranu dobit)
20% (nakon oslobođenja 10-0%)
Porez na dobit kod isplate u inozemstvo
12%
Porez na dodanu vrijednost (PDV)
25%
10% za ugostiteljske i turističke usluge
Porez na promet nekretninama
5%
Porez na dohodak
12-40%
Prirez
0-18%

Poticaji za velika ulaganja

Vrijednost investicije
Umanjenje porezne stope
Razdoblje korištenja pogodnosti
Broj novootvorenih radnih mjesta
50.000 – 1.000.000 €
50%
5 – 10 godina
3 – 5
1.000.000 – 3.000.000 €
75%
10 godina
10
>3.000.000 €
100%
10 godina
15

Za kapitalne investicije u visini najmanje 5 milijuna € odobrit će se bespovratna novčana potpora u iznosu od 10-20 % stvarnih opravdanih troškova ulaganja u dugotrajnu imovinu uz uvjet otvaranja najmanje 50 novih radnih mjesta.
Za radno intenzivne investicijske projekte odobrit će se povećanje potpore za otvaranje novih radnih mjesta za 25 % uz uvjet otvaranja minimalno 100 novih radnih mjesta, povećanje potpore za 50 % uz uvjet otvaranja minimalno 300 novih radnih mjesta i za 100 % uz uvjet otvaranja minimalno 500 novih radnih mjesta.
Lokalni poticaji za poslovanje uređuju se svake lokalne uprave za cijena zemljišta, komunalne naknade, dopri­nose itd. te su regulirane odlukama jedinica lokalne samouprave.

Pregled Primorsko-goranske županije

  • Površina: 3.588 km²
  • Glavni grad: Rijeka
  • Uprava: 14 gradova i 22 općine
  • Stanovništvo: 296.123
  • Klima: Mediteranska s utjecajem planinske
  • BDP: 12.305 EUR
  • Nezaposlenost: 14,2 %
  • Prosječna bruto plaća: 946 EUR

Regionalna razvojna agencija Porin d.o.o. • Info točka za investitore
Ciottina 17 b, 51000 Rijeka • Telefon: +385 51 634 330 • Faks: +385 51 634 340 • E-mail: rraporin@porin.hr • Web: www.porin.hr
Verzija 3.00_2013-10